Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Egy izraeli történész-házaspár állítja, hogy Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke KGB-ügynök volt a nyolcvanas években Damaszkuszban. Az adatokat tartalmazó dossziét Vaszilij Mitrohin csempészte Nyugatra a Szovjetunió összeomlása után, 2014-ben jutott hozzá a házaspár az iratokhoz az angol Cambridge Egyetemről.
Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a szovjet titkosszolgálat, a KGB ügynöke volt Szíria fővárosában, Damaszkuszban a nyolcvanas években – állították az izraeli közszolgálati televízió szerda esti híradójában izraeli történészek. A közszolgálati rádióban megszólaltatott palesztin vezetők az Abbász elleni lejárató kampány részének nyilvánították, és nevetségesnek nevezték a palesztin elnök KGB-s beszervezésének vádját.
Fedőneve: „Krotov”
Az állítólag leleplezéshez Szovjetunió közel-keleti és Izraellel kapcsolatos viszonyát kutató Izabella Ginor és Gideon Remez izraeli történész-házaspár kutatása vezetett. Ginor azt állítja, hogy egy általuk megtalált, szovjet archívumból kicsempészett dokumentum azt bizonyítja: Abbász titkos ügynökként szerepelt a KGB nyilvántartásában 1983-ban „Krotov” fedőnéven. A KGB-dokumentumokból álló archívumot Vaszilij Mitrohin, a KGB levéltárának egykori vezető munkatársa csempészte ki a Szovjetunióból, amikor 1992-ben – a Szovjetunió összeomlása után – a Nyugatra szökött.
A történészeknek csak 2014-ben nyílt meg az angliai Cambridge Egyetemen azóta őrzött irattár jelentős része. Ekkor a két történész megrendelte belőle a közel-keleti ügyeket tartalmazó, 24-es számú dossziét. Szerintük az abban megtalált dokumentum hiteles, még akkor is, ha csak az egykori KGB-ügynök által készített másolat. Az eredeti példány jelenleg is Oroszországban van. A történészek feltételezése szerint Abbászt szovjetunióbeli tanulmányai idején szervezhették be, miközben „A német nácik és a cionisták közötti titkos kapcsolatok” című doktori disszertációját írta egy moszkvai egyetemen.
Abbász és Bogdanov: régi ismeretség?
Az izraeli tévé megjegyzi, hogy amennyiben igaz a hír, akkor Abbász a minap régi ismerőseként üdvözölhette Rámalláhban Vlagyimir Putyin orosz elnök rendkívüli küldöttét, Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettest, aki egy moszkvai izraeli-palesztin csúcstalálkozót próbált megszervezni a Palesztin Nemzeti Hatóság fővárosában és Jeruzsálemben járva. Bogdanov erőfeszítéseit nem koronázta siker. Bogdanov a történészek kutatásai szerint 1983-ban Damaszkuszban teljesített diplomáciai szolgálatot, éppen akkor, amikor a frissen megtalált dokumentummásolat szerint Abbász is ebben a városban volt a KGB ügynöke.
(MTI)